IHB2EB1R0M
Vishay Dale
Product No:
IHB2EB1R0M
Manufacturer:
Vishay Dale
Description:
FIXED IND 1UH 17.4A 3 MOHM TH
User Guide
Mfr Vishay Dale
Type Wirewound
Series IHB
Package -
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.825" Dia (20.96mm)
DC Resistance (DCR) 3mOhm Max
Current Rating (Amps) 17.4 A
Height - Seated (Max) 0.840" (21.34mm)
Operating Temperature -55°C ~ 130°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz