IHB5BV270K
Vishay Dale
Product No:
IHB5BV270K
Description:
FIXED IND 27UH 18.1A 8 MOHM TH
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 27 µH
Material - Core -
Size / Dimension 1.600" Dia (40.64mm)
DC Resistance (DCR) 8mOhm Max
Current Rating (Amps) 18.1 A
Height - Seated (Max) 1.450" (36.83mm)
Operating Temperature -55°C ~ 130°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz