IHB6BV272K
Vishay Dale
Product No:
IHB6BV272K
Manufacturer:
Vishay Dale
Description:
FIXED IND 2.7MH 3.2A 364 MOHM TH
User Guide
Mfr Vishay Dale
Type Wirewound
Series IHB
Package -
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 2.7 mH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
DC Resistance (DCR) 364mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.2 A
Height - Seated (Max) 1.500" (38.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 130°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz