IHD1BH150L
Vishay Dale
Product No:
IHD1BH150L
Manufacturer:
Vishay Dale
Description:
FIXED IND 15UH 2.5A 40 MOHM TH
User Guide
Mfr Vishay Dale
Type Drum Core, Wirewound
Series IHD
Package -
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±15%
Inductance 15 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.270" Dia x 0.700" L (6.85mm x 17.78mm)
DC Resistance (DCR) 40mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.5 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.9A
Inductance Frequency - Test 1 kHz