Home / Fixed Inductors / IHLP1212BZEV2R2M01
IHLP1212BZEV2R2M01
Vishay Dale
Product No:
IHLP1212BZEV2R2M01
Manufacturer:
Vishay Dale
Description:
IHLP-1212BZ-01 2.2 20% EV E3
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 3985
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Vishay Dale
Type -
Series IHLP-1212BZ-01
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Metal Composite
Size / Dimension 0.140" L x 0.130" W (3.56mm x 3.30mm)
DC Resistance (DCR) 80.37mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.55 A
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 50MHz
Current - Saturation (Isat) 4.93A
Inductance Frequency - Test 100 kHz