Home / Fixed Inductors / IHLP2020CZER100M1A
IHLP2020CZER100M1A
Vishay Dale
Product No:
IHLP2020CZER100M1A
Description:
IHLP-2020CZ-1A 10 20% ER E3
User Guide
Mfr Vishay Dale
Type -
Series IHLP-2020CZ-1A
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 10 µH
Product Status Active
Material - Core Metal Composite
Size / Dimension 0.216" L x 0.204" W (5.49mm x 5.18mm)
DC Resistance (DCR) 131.9mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.75 A
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 17MHz
Current - Saturation (Isat) 2.25A
Inductance Frequency - Test 100 kHz