Home / Fixed Inductors / IHLP2525AHER1R0M01
IHLP2525AHER1R0M01
Vishay Dale
Product No:
IHLP2525AHER1R0M01
Description:
FIXED IND 1UH 7A 18.3 MOHM SMD
Payment:
In Stock : 2140
Mfr Vishay Dale
Type Molded
Series IHLP-2525AH-01
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 µH
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
DC Resistance (DCR) 18.3mOhm Max
Current Rating (Amps) 7 A
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 14A
Inductance Frequency - Test 100 kHz