Home / Fixed Inductors / IHLP2525CZER2R2M51
IHLP2525CZER2R2M51
Vishay Dale
Product No:
IHLP2525CZER2R2M51
Description:
FIXED IND 2.2UH 8.1A 18.3MOHM SM
User Guide
Mfr Vishay Dale
Type Molded
Series IHLP-2525CZ-51
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2 µH
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
DC Resistance (DCR) 18.3mOhm Max
Current Rating (Amps) 8.1 A
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 31.2MHz
Current - Saturation (Isat) 10.8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz