Home / Fixed Inductors / IHLP4040DZEB1R8M11
IHLP4040DZEB1R8M11
Vishay Dale
Product No:
IHLP4040DZEB1R8M11
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
4040
Batch:
Datasheet:
Description:
FIXED IND 1.8UH 17A 5 MOHM SMD
User Guide
Mfr Vishay Dale
Type Molded
Series IHLP-4040DZ-11
Package Bulk
Ratings -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1.8 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Obsolete
Material - Core -
Size / Dimension 0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm)
DC Resistance (DCR) 5mOhm Max
Current Rating (Amps) 17 A
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 4040
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 16A
Inductance Frequency - Test 100 kHz