Home / Fixed Inductors / IHLP4040DZEB220M11
IHLP4040DZEB220M11
Vishay Dale
Product No:
IHLP4040DZEB220M11
Description:
FIXED IND 22UH 5A 66 MOHM SMD
Type Molded
Series IHLP-4040DZ-11
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 22 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm)
DC Resistance (DCR) 66mOhm Max
Current Rating (Amps) 5 A
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 4040
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 4.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz