Home / Fixed Inductors / IHLP4040DZEB470M11
IHLP4040DZEB470M11
Vishay Dale
Product No:
IHLP4040DZEB470M11
Description:
FIXED IND 47UH 3.3A 145 MOHM SMD
Type Molded
Series IHLP-4040DZ-11
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 47 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm)
DC Resistance (DCR) 145mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.3 A
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 4040
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz