Home / Fixed Inductors / IHLP4040DZEB5R6M01
IHLP4040DZEB5R6M01
Vishay Dale
Product No:
IHLP4040DZEB5R6M01
Description:
FIXED IND 5.6UH 8.5A 19.3MOHM SM
Type Molded
Series IHLP-4040DZ-01
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 5.6 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm)
DC Resistance (DCR) 19.3mOhm Max
Current Rating (Amps) 8.5 A
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 4040
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 16A
Inductance Frequency - Test 100 kHz