Home / Fixed Inductors / IHLP4040DZER101M11
IHLP4040DZER101M11
Vishay Dale
Product No:
IHLP4040DZER101M11
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
4040
Batch:
Datasheet:
Description:
FIXED IND 100UH 2.5A 270MOHM SMD
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2400
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Vishay Dale
Type Molded
Series IHLP-4040DZ-11
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 100 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm)
DC Resistance (DCR) 270mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.5 A
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 4040
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.25A
Inductance Frequency - Test 100 kHz