IHM2PM101K
Vishay Dale
Product No:
IHM2PM101K
Manufacturer:
Vishay Dale
Description:
FIXED IND 100UH 3.3A 140 MOHM TH
User Guide
Mfr Vishay Dale
Type -
Series IHM-2
Package -
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 100 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Horizontal
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 1.000" L x 0.500" W (25.40mm x 12.70mm)
DC Resistance (DCR) 140mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.3 A
Height - Seated (Max) 0.560" (14.22mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz