IHSM3825EB2R7L
Vishay Dale
Product No:
IHSM3825EB2R7L
Manufacturer:
Vishay Dale
Description:
FIXED IND 2.7UH 3.18A 38MOHM SMD
User Guide
Mfr Vishay Dale
Type -
Series IHSM-3825
Package Bulk
Ratings -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±15%
Inductance 2.7 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.440" L x 0.250" W (11.18mm x 6.35mm)
DC Resistance (DCR) 38mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.18 A
Height - Seated (Max) 0.225" (5.72mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.4A
Inductance Frequency - Test 1 kHz