IHSM4825RE181L
Vishay Dale
Product No:
IHSM4825RE181L
Description:
FIXED IND 180UH 500MA 1.37OHM SM
Series IHSM-4825
Package Tape & Reel (TR)
Shielding Unshielded
Tolerance ±15%
Inductance 180 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
DC Resistance (DCR) 1.37Ohm Max
Current Rating (Amps) 500 mA
Height - Seated (Max) 0.225" (5.72mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 350mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz