IHSM5832EB152L
Vishay Dale
Product No:
IHSM5832EB152L
Manufacturer:
Vishay Dale
Description:
FIXED IND 1.5MH 290MA 7.35OHM SM
User Guide
Mfr Vishay Dale
Type -
Series IHSM-5832
Package Bulk
Ratings -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±15%
Inductance 1.5 mH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.640" L x 0.320" W (16.26mm x 8.13mm)
DC Resistance (DCR) 7.35Ohm Max
Current Rating (Amps) 290 mA
Height - Seated (Max) 0.285" (7.24mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 170mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz