IHSM7832EB272L
Vishay Dale
Product No:
IHSM7832EB272L
Description:
FIXED IND 2.7MH 290MA 6.3OHM SMD
Shielding Unshielded
Tolerance ±15%
Inductance 2.7 mH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.840" L x 0.320" W (21.34mm x 8.13mm)
DC Resistance (DCR) 6.3Ohm Max
Current Rating (Amps) 290 mA
Height - Seated (Max) 0.285" (7.24mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 120mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz