Home / Fixed Inductors / IHTH0750JZEB470M5A
IHTH0750JZEB470M5A
Vishay Dale
Product No:
IHTH0750JZEB470M5A
Manufacturer:
Vishay Dale
Description:
FIXED IND 47UH 6.5A 37.2 MOHM TH
User Guide
Mfr Vishay Dale
Type -
Series IHTH-0750JZ-5A
Package Tray
Ratings AEC-Q200
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 47 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder, 3 Leads
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.800" Dia (20.32mm)
DC Resistance (DCR) 37.2mOhm Max
Current Rating (Amps) 6.5 A
Height - Seated (Max) 0.375" (9.53mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz