Home / Fixed Inductors / IHTH0750JZEB6R8M5A
IHTH0750JZEB6R8M5A
Vishay Dale
Product No:
IHTH0750JZEB6R8M5A
Description:
FIXED IND 6.8UH 23A 4.18 MOHM TH
Type -
Series IHTH-0750JZ-5A
Package Tray
Ratings AEC-Q200
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.800" Dia (20.32mm)
DC Resistance (DCR) 4.18mOhm Max
Current Rating (Amps) 23 A
Height - Seated (Max) 0.375" (9.53mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 28A
Inductance Frequency - Test 100 kHz