Home / Fixed Inductors / IHTH1125KZEB101M5A
IHTH1125KZEB101M5A
Vishay Dale
Product No:
IHTH1125KZEB101M5A
Manufacturer:
Vishay Dale
Description:
FIXED IND 100UH 8.8A 32.2MOHM TH
User Guide
Mfr Vishay Dale
Type -
Series IHTH-1125KZ-5A
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 100 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder, 3 Leads
Product Status Active
Material - Core Metal Composite
Size / Dimension 1.125" Dia (28.58mm)
DC Resistance (DCR) 32.2mOhm Max
Current Rating (Amps) 8.8 A
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 2.04MHz
Current - Saturation (Isat) 6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz