Home / Fixed Inductors / IHTH1125KZEB2R2M5A
IHTH1125KZEB2R2M5A
Vishay Dale
Product No:
IHTH1125KZEB2R2M5A
Manufacturer:
Vishay Dale
Description:
FIXED IND 2.2UH 72A 0.77 MOHM TH
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 250
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Vishay Dale
Type -
Series IHTH-1125KZ-5A
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Product Status Active
Material - Core Metal Composite
Size / Dimension 1.125" Dia (28.58mm)
DC Resistance (DCR) 0.77mOhm Max
Current Rating (Amps) 72 A
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 17.25MHz
Current - Saturation (Isat) 64A
Inductance Frequency - Test 100 kHz