Home / Fixed Inductors / IHTH1500TZEB330M5A
IHTH1500TZEB330M5A
Vishay Dale
Product No:
IHTH1500TZEB330M5A
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
Radial
Batch:
Datasheet:
Description:
IHTH-1500TZ-5A 33 20% EB E2
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 18
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Type -
Series IHTH-1500TZ-5A
Package Bulk
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 33 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Product Status Active
Material - Core Metal Composite
Size / Dimension 1.500" Dia (38.10mm)
DC Resistance (DCR) 5.1mOhm Max
Current Rating (Amps) 28.7 A
Height - Seated (Max) 0.780" (19.82mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant 2.6MHz
Current - Saturation (Isat) 56.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz