ILC0402ER10NJ
Vishay Dale
Product No:
ILC0402ER10NJ
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
0402 (1005 Metric)
Batch:
Datasheet:
Description:
FIXED IND 10NH 300MA 310MOHM SMD
User Guide
Mfr Vishay Dale
Type Multilayer
Series ILC-0402
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 8 @ 100MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 10 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Obsolete
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
DC Resistance (DCR) 310mOhm Max
Current Rating (Amps) 300 mA
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
Frequency - Self Resonant 3.2GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz