ILC0402ER10NK
Vishay Dale
Product No:
ILC0402ER10NK
Description:
FIXED IND 10NH 250MA 420MOHM SMD
Ratings -
Q @ Freq 8 @ 100MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 10 nH
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
DC Resistance (DCR) 420mOhm Max
Current Rating (Amps) 250 mA
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
Frequency - Self Resonant 3.2GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz