ILC0402ER12NJ
Vishay Dale
Product No:
ILC0402ER12NJ
Description:
FIXED IND 12NH 300MA 400MOHM SMD
Ratings -
Features -
Q @ Freq 8 @ 100MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 12 nH
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
DC Resistance (DCR) 400mOhm Max
Current Rating (Amps) 300 mA
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
Frequency - Self Resonant 2.7GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz