IM01ER4R7K
Vishay Dale
Product No:
IM01ER4R7K
Manufacturer:
Vishay Dale
Description:
FIXED IND 4.7UH 150MA 2.1 OHM TH
User Guide
Mfr Vishay Dale
Type Molded
Series IM
Package -
Ratings -
Features -
Q @ Freq 55 @ 7.9MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 4.7 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Obsolete
Material - Core Iron
Size / Dimension 0.078" Dia x 0.200" L (1.98mm x 5.08mm)
DC Resistance (DCR) 2.1Ohm Max
Current Rating (Amps) 150 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 88MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz