IM02BH100G
Vishay Dale
Product No:
IM02BH100G
Manufacturer:
Vishay Dale
Description:
FIXED IND 10UH 130MA 3.7 OHM TH
User Guide
Mfr Vishay Dale
Type Molded
Series IM
Package -
Ratings -
Features -
Q @ Freq 55 @ 7.9MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±2%
Inductance 10 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Obsolete
Material - Core Iron
Size / Dimension 0.095" Dia x 0.250" L (2.42mm x 6.35mm)
DC Resistance (DCR) 3.7Ohm Max
Current Rating (Amps) 130 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 50MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz