IM02BH150J
Vishay Dale
Product No:
IM02BH150J
Description:
FIXED IND 15UH 150MA 2.8 OHM TH
Features -
Q @ Freq 40 @ 2.5MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 15 µH
Product Status Obsolete
Material - Core Iron
Size / Dimension 0.095" Dia x 0.250" L (2.42mm x 6.35mm)
DC Resistance (DCR) 2.8Ohm Max
Current Rating (Amps) 150 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 35MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.5 MHz