IM02EB180K
Vishay Dale
Product No:
IM02EB180K
Manufacturer:
Vishay Dale
Description:
FIXED IND 18UH 145MA 3.1 OHM TH
User Guide
Mfr Vishay Dale
Type Molded
Series IM
Package -
Ratings -
Features -
Q @ Freq 50 @ 2.5MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 18 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Obsolete
Material - Core Iron
Size / Dimension 0.095" Dia x 0.250" L (2.42mm x 6.35mm)
DC Resistance (DCR) 3.1Ohm Max
Current Rating (Amps) 145 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 30MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.5 MHz