IM02ER1R0F
Vishay Dale
Product No:
IM02ER1R0F
Description:
FIXED IND 1UH 385MA 1 OHM TH
Features -
Q @ Freq 25 @ 25MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±1%
Inductance 1 µH
Product Status Obsolete
Material - Core Phenolic
Size / Dimension 0.095" Dia x 0.250" L (2.42mm x 6.35mm)
DC Resistance (DCR) 1Ohm Max
Current Rating (Amps) 385 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 230MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 25 MHz