IM02EV560K
Vishay Dale
Product No:
IM02EV560K
Description:
FIXED IND 56UH 100MA 5.7 OHM TH
Features -
Q @ Freq 45 @ 2.5MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 56 µH
Product Status Obsolete
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.095" Dia x 0.250" L (2.42mm x 6.35mm)
DC Resistance (DCR) 5.7Ohm Max
Current Rating (Amps) 100 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 18MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.5 MHz