IM02KR8R2K
Vishay Dale
Product No:
IM02KR8R2K
Description:
FIXED IND 8.2UH 155MA 2.7 OHM TH
Features -
Q @ Freq 55 @ 7.9MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 8.2 µH
Material - Core Iron
Size / Dimension 0.095" Dia x 0.250" L (2.42mm x 6.35mm)
DC Resistance (DCR) 2.7Ohm Max
Current Rating (Amps) 155 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 55MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz