IM02RU1R2H
Vishay Dale
Product No:
IM02RU1R2H
Description:
FIXED IND 1.2UH 590MA 180MOHM TH
Features -
Q @ Freq 25 @ 7.9MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±3%
Inductance 1.2 µH
Product Status Obsolete
Material - Core Iron
Size / Dimension 0.095" Dia x 0.250" L (2.42mm x 6.35mm)
DC Resistance (DCR) 180mOhm Max
Current Rating (Amps) 590 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 150MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz