IM02SH1R5K
Vishay Dale
Product No:
IM02SH1R5K
Description:
FIXED IND 1.5UH 535MA 220MOHM TH
Features -
Q @ Freq 28 @ 7.9MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 1.5 µH
Product Status Obsolete
Material - Core Iron
Size / Dimension 0.095" Dia x 0.250" L (2.42mm x 6.35mm)
DC Resistance (DCR) 220mOhm Max
Current Rating (Amps) 535 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 140MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz