IM04ST2R7J
Vishay Dale
Product No:
IM04ST2R7J
Description:
FIXED IND 2.7UH 385MA 1.2 OHM TH
Features -
Q @ Freq 33 @ 7.9MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 2.7 µH
Product Status Obsolete
Material - Core Phenolic
Size / Dimension 0.155" Dia x 0.375" L (3.94mm x 9.53mm)
DC Resistance (DCR) 1.2Ohm Max
Current Rating (Amps) 385 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 120MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz