IM04ST470J
Vishay Dale
Product No:
IM04ST470J
Description:
FIXED IND 47UH 170MA 2.75 OHM TH
Features -
Q @ Freq 55 @ 2.5MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 47 µH
Product Status Obsolete
Material - Core Iron
Size / Dimension 0.155" Dia x 0.375" L (3.94mm x 9.53mm)
DC Resistance (DCR) 2.75Ohm Max
Current Rating (Amps) 170 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 13MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.5 MHz