Home / Single FETs, MOSFETs / IMZ120R220M1HXKSA1
IMZ120R220M1HXKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IMZ120R220M1HXKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO247-4-1
Batch:
Datasheet:
Description:
SICFET N-CH 1.2KV 13A TO247-4
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 409
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolSiC™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) +23V, -7V
Technology SiCFET (Silicon Carbide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-4
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 5.7V @ 1.6mA
Base Product Number IMZ120
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 220mOhm @ 4A, 18V
Power Dissipation (Max) 75W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO247-4-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 8.5 nC @ 18 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 289 pF @ 800 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 15V, 18V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Tc)