
Infineon Technologies
Product No:
IPA028N04NM3SXKSA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220-FP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TRENCH <= 40V PG-TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.2515
2.2515
10
1.87055
18.7055
100
1.489125
148.9125
500
1.260042
630.021
1000
1.06913
1069.13
2000
1.015674
2031.348
5000
0.977493
4887.465
10000
0.945136
9451.36
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | OptiMOS™ |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 95µA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 2.8mOhm @ 89A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 38W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-FP |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 120 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 9500 pF @ 20 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 89A (Tc) |