
Infineon Technologies
Product No:
IPA029N06NM5SXKSA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220 Full Pack
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 60V 87A TO220
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.318
2.318
10
1.92185
19.2185
100
1.529975
152.9975
500
1.294565
647.2825
1000
1.098418
1098.418
2000
1.043499
2086.998
5000
1.004264
5021.32
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | OptiMOS™5 |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.3V @ 36µA |
| Base Product Number | IPA029 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 2.9mOhm @ 87A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 38W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220 Full Pack |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 74 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 5300 pF @ 30 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 6V, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 87A (Tc) |