Home / Single FETs, MOSFETs / IPA029N06NM5SXKSA1
IPA029N06NM5SXKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPA029N06NM5SXKSA1
Package:
PG-TO220 Full Pack
Description:
MOSFET N-CH 60V 87A TO220
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 500
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™5
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.3V @ 36µA
Base Product Number IPA029
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.9mOhm @ 87A, 10V
Power Dissipation (Max) 38W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220 Full Pack
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 74 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5300 pF @ 30 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 87A (Tc)