
Infineon Technologies
Product No:
IPA029N06NXKSA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220-FP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 60V 84A TO220-FP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.945
2.945
10
2.6467
26.467
100
2.168185
216.8185
500
1.845698
922.849
1000
1.556613
1556.613
2000
1.478789
2957.578
5000
1.423195
7115.975
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | OptiMOS™ |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.3V @ 75µA |
| Base Product Number | IPA029 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 2.9mOhm @ 84A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 38W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-FP |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 66 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 5125 pF @ 30 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 6V, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 84A (Tc) |