Home / Single FETs, MOSFETs / IPA030N10NF2SXKSA1
IPA030N10NF2SXKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPA030N10NF2SXKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO220 Full Pack
Batch:
Datasheet:
Description:
TRENCH >=100V PG-TO220-3
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 28
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series StrongIRFET™ 2
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 169µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max) 41W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220 Full Pack
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 154 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7300 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 83A (Tc)