
Infineon Technologies
Product No:
IPA045N10N3GXKSA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220-FP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 100V 64A TO220-FP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.565
2.565
10
2.30375
23.0375
100
1.852025
185.2025
500
1.521615
760.8075
1000
1.260774
1260.774
2000
1.17383
2347.66
5000
1.130348
5651.74
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | OptiMOS™ |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 150µA |
| Base Product Number | IPA045 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 4.5mOhm @ 64A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 39W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-FP |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 117 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 8410 pF @ 50 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 6V, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 64A (Tc) |