
Infineon Technologies
Product No:
IPA050N10NM5SXKSA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220 Full Pack
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 100V 66A TO220
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.641
2.641
10
2.1907
21.907
100
1.74401
174.401
500
1.475673
737.8365
1000
1.25209
1252.09
2000
1.189486
2378.972
5000
1.144769
5723.845
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | OptiMOS™5 |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.8V @ 84µA |
| Base Product Number | IPA050 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 5mOhm @ 33A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 38W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220 Full Pack |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 68 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 4700 pF @ 50 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 6V, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 66A (Tc) |