
Infineon Technologies
Product No:
IPA057N08N3GXKSA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220-FP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 80V 60A TO220-FP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.3465
2.3465
10
2.1052
21.052
100
1.692235
169.2235
500
1.390306
695.153
1000
1.15198
1151.98
2000
1.072531
2145.062
5000
1.032802
5164.01
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | OptiMOS™ |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 90µA |
| Base Product Number | IPA057 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 5.7mOhm @ 60A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 39W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-FP |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 69 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 80 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 4750 pF @ 40 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 6V, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 60A (Tc) |