
Infineon Technologies
Product No:
IPA060N06NXKSA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220-FP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 60V 45A TO220-FP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.843
1.843
10
1.65395
16.5395
100
1.32905
132.905
500
1.09193
545.965
1000
0.904742
904.742
2000
0.842356
1684.712
5000
0.811148
4055.74
10000
0.77995
7799.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | OptiMOS™ |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.3V @ 36µA |
| Base Product Number | IPA060 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 6mOhm @ 45A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 33W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-FP |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 32 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2500 pF @ 30 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 6V, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 45A (Tc) |