IPA083N10N5XKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPA083N10N5XKSA1
Package:
PG-TO220-FP
Description:
MOSFET N-CH 100V 44A TO220-FP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 377
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 49µA
Base Product Number IPA083
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.3mOhm @ 44A, 10V
Power Dissipation (Max) 36W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-FP
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 37 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2730 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 44A (Tc)