
Infineon Technologies
Product No:
IPA126N10NM3SXKSA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220 Full Pack
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 100V 39A TO220
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7005
1.7005
10
1.41645
14.1645
100
1.12708
112.708
500
0.953705
476.8525
1000
0.8092
809.2
2000
0.76875
1537.5
5000
0.739841
3699.205
10000
0.71535
7153.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | OptiMOS™3 |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 45µA |
| Base Product Number | IPA126 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 12.6mOhm @ 35A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 33W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220 Full Pack |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 35 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2500 pF @ 50 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 6V, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 35A (Tc) |