IPA50R190CEXKSA2
Infineon Technologies
Product No:
IPA50R190CEXKSA2
Package:
PG-TO220-FP
Description:
MOSFET N-CH 500V 18.5A TO220
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 765
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CE
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 510µA
Base Product Number IPA50R190
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 6.2A, 13V
Power Dissipation (Max) 32W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-FP
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 47.2 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1137 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 13V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18.5A (Tc)