
Infineon Technologies
Product No:
IPA50R380CEXKSA2
Manufacturer:
Package:
PG-TO220-3-FP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 500V 6.3A TO220
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.273
1.273
10
1.13525
11.3525
100
0.8854
88.54
500
0.731405
365.7025
1000
0.577429
577.429
2000
0.538935
1077.87
5000
0.511984
2559.92
10000
0.492736
4927.36
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | CoolMOS™ CE |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 260µA |
| Base Product Number | IPA50R380 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 380mOhm @ 3.2A, 13V |
| Power Dissipation (Max) | 29.2W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3-FP |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 24.8 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 584 pF @ 100 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 13V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 6.3A (Tc) |